17 lutego 2022
Odprawa celna to jeden z elementów międzynarodowego transportu towarów. Podlegają jej zarówno importer, jak i eksporter produktów. Co trzeba wiedzieć o odprawie celnej? Jakie są rodzaje odprawy celnej i kiedy twoja przesyłka będzie musiała ją przejść?
Odprawa celna to w praktyce kontrola dokumentacji towarów przewożonych przez granicę kraju. To właśnie na podstawie odprawy celnej, importer towaru jest zobowiązany do opłaty cła oraz podatków. Kontroli celnej podlegają całe dostawy towarów, albo tylko ich fragment, a sama kontrola może odbyć się w obecności importera lub bez jego udziału. Kontrola celna ma na celu sprawdzenie towaru zadeklarowanego do odprawy oraz zabezpieczenie międzynarodowego obrotu towarów zgodnie z obowiązującymi przepisami i umowami międzynarodowymi.
Transportując towary między państwami możesz trafić na trzy główne rodzaje odprawy celnej:
Odprawę celną można podzielić także ze względu na stopień dokładności. Wyróżniamy wtedy:
Procedurom celnym podlegają wszystkie towary, które są importowane do krajów Unii Europejskiej spoza jej granic. Dotyczy to oczywiście także Polski – każdy przedsiębiorca, który importuje lub eksportuje towary do państw niezrzeszonych, musi przejść odprawę celną.
Przeczytaj także: Cło z Chin – ile wynosi?
Przynależność do Unii Europejskiej, a więc i do Unii Celnej to gwarancja swobody handlowej między państwami członkowskimi, a przedsiębiorcy obracający towarem między państwami UE i w jej granicach są zwolnieni z opłat celnych.
Do importu oraz eksportu towarów, przy odprawie celnej potrzebne będą:
Przeczytaj także: Zmiany w wymaganiach celnych w relacjach UK i UE
Odprawę celną towarów przeprowadza się w lokalizacji siedziby firmy eksportera, albo w miejscu załadunku towaru do transportu (odprawa celna uproszczona).
Przebieg odprawy celnej wygląda następująco: najpierw trzeba zrobić elektroniczne zgłoszenie celne towarów, w systemie ECS (System Kontroli Eksportu). Z tego systemu korzystają wszystkie Urzędy Celne Unii Europejskiej. Po zgłoszeniu otrzymasz dokument Poświadczone Zgłoszenie Celne (PZC), z informacją o dacie i czasie przyjęcia zgłoszenia. Znajdziesz tam także informację o przyznaniu numeru odprawy celnej (OGL). Potem w tym samym systemie teleinformatycznym dokonuje się zwolnienia towarów po kontroli, tworzony jest dokument EAD oraz pojawia się informacja o zakończeniu odprawy celnej.
Po elektronicznym zgłoszeniu w ECS stosowny Urząd Celny wydaje zgodę na opuszczenie przez towar granic Polski. Po jego wyjeździe otrzymasz dokument IE599, potwierdzający wywóz towaru z UE.
Przeczytaj także: Dokumenty i procedury przy wysyłce poza UE – Apaczka
Przesyłki zagraniczne
Cross-border do Chorwacji. Radzimy, jak zaplanować ekspansję Twojego e-commerce nad Adriatykiem!
19 grudnia 2024
Porady
Świąteczne akcje wysyłkowe. Jak skutecznie zaplanować i wysłać kurierem prezenty świąteczne do swoich pracowników i kontrahentów?
3 grudnia 2024
E-commerce
Jak zacząć sprzedawać na EmpikPlace z integracją z Apaczka.pl?
25 listopada 2024
apaczka pro (11) logistyka (16) przesyłka (10) przesyłki niestandardowe (20) user experience (13) wysyłka ekspresowa (1) zwroty (4)