7 stycznia 2022
Terminowe doręczenie przesyłki jest zależne od wielu czynników. Jednym z nich jest prawidłowo zapisany adres doręczenia, a w tym – kod pocztowy. Jak sprawdzić kod pocztowy dla miejscowości w kraju i za granicą? Jak zapisać kod pocztowy prawidłowo? Sprawdź, żeby uniknąć niepotrzebnych dopłat i problemów z doręczeniem paczki.
Prawidłowo zapisany adres doręczenia przesyłki jest jednym z najważniejszych punktów podczas nadawania paczek w kraju i za granicę. Od tego zależy nie tylko terminowe doręczenie przesyłki, ale także brak niepotrzebnych dopłat, związanych z dodatkową pracą po stronie kurierów, pracowników sortowni czy wreszcie konieczności zwrotu do Nadawcy i ponownego nadania przesyłki. Dlatego wysyłając paczkę warto wiedzieć, jak poprawnie zapisać kod pocztowy, aby uniknąć stresu.
Kody pocztowe używane w Polsce noszą oficjalną nazwę – polski system Pocztowych Numerów Adresowych (PNA). Wprowadzono go 1 stycznia 1973 roku aby ułatwić sortowanie przesyłek pocztowych. Każdy kod pocztowy jest unikatowy, dzięki czemu znacząco ułatwia doręczenie przesyłki do właściwej miejscowości – pamiętajmy, że w Polsce nazwy miejscowości często powtarzają się, na przykład nazwa miejscowości Stara Wieś występuje ponad 400 razy!
Każdy polski kod pocztowy składa się z 5 cyfr, przedzielonych od siebie myślnikiem w kombinacji XX-XXX. Nie są one jednak przypadkowe, a każda cyfra ma ukryte znaczenie. Pierwsza cyfra kodu pocztowego to oznaczenie okręgu pocztowego. Druga cyfra jest oznaczeniem strefy kodowej oraz części okręgu, w którym znajduje się dany adres – względem miasta wojewódzkiego lub linii komunikacyjnych. Dzięki trzeciej cyfrze w kodzie pocztowym sortujący przesyłki pracownicy lub maszyny mogą zidentyfikować konkretną część obszaru pocztowego. Dwie ostatnie cyfry w kodzie pocztowym są oznaczeniem placówki pocztowej, do której administracyjnie należy docelowy adres doręczenia przesyłki.
Adresując przesyłkę lub list i chcąc sprawdzić, jaki kod pocztowy należy wpisać w miejscu adresu, możesz skorzystać z wyszukiwarki kodów pocztowych na oficjalnej stronie Poczty Polskiej. Istnieje także wiele stron internetowych, które ułatwiają znalezienie odpowiedniego kodu pocztowego.
Nadając przesyłki za granice naszego kraju trzeba liczyć się z tym, że każde państwo może w inny sposób i na innych zasadach operować kodami pocztowymi. Dlatego za każdym razem wysyłając coś za granicę sprawdź, jakie kody pocztowe obowiązują dla danego kraju i regionu, a także jak poprawnie je zapisać. Możesz to zrobić przeglądając Formaty kodów pocztowych do poszczególnych krajów w Centrum Pomocy Apaczka.
Czy wiesz, że w Polsce niektóre instytucje publiczne mają własny kod pocztowy, niezależny od regionu położenia siedziby? Należą do nich na przykład Telewizja Polska, czy Narodowy Bank Polski.
Przesyłki zagraniczne
Technologia, logistyka, know-how, customer experience. Główne obszary rozwoju w sprzedaży międzynarodowej
19 listopada 2024
Rozwijaj swój biznes w Europie razem z InPost International
15 listopada 2024
Porady
Masowe wysyłki paczek kurierskich – jak to zrobić?
8 listopada 2024
apaczka pro (11) logistyka (16) przesyłka (10) przesyłki niestandardowe (20) user experience (13) wysyłka ekspresowa (1) zwroty (4)