7 czerwca 2021
Na jakiej platformie postawić sklep internetowy? To pytanie stawia sobie każdy przedsiębiorca, który startuje w e-commerce. Oba rozwiązania mają zalety i wady. Przedstawiamy poniżej argumenty za i przeciw dla najpopularniejszych platform e-commerce w 2021 roku.
Sklep internetowy, udostępniany w modelu Software as a Service, to gotowa do działania platforma. Konfiguracja i start takiego sklepu jest kwestią minut. Wystarczy wykupić dostęp do platformy, wprowadzić dane firmy, dodać produkty i już można sprzedawać. Nie trzeba nic instalować, dbać o bezpieczeństwo, zastanawiać się nad grafiką, obróbką zdjęć czy opisem produktów. Każda platforma, lepiej lub gorzej, załatwi wszystko za Ciebie. Dużo zalet, ale są i wady. Podstawową wadą platformy SaaS jest brak albo słaba możliwość optymalizacji SEO. Cały ruch zbiera platforma i to ona jest beneficjentem pozycjonowania organicznego. Rozwiązania SaaS oferują ograniczoną liczbę layoutów, więc twój sklep będzie wyglądał jak setki innych na konkretnej platformie. No i trzeba płacić abonament, zwykle coraz więcej, jeśli sklep dużo sprzedaje.
Alternatywą dla sklepu internetowego w modelu SaaS są „darmowe” platformy Open Source. Dlatego w cudzysłowie, bo rzadko kiedy są one rzeczywiście bezpłatne. Sklep internetowy w modelu Open-Source wymaga starannej konfiguracji. Jeśli chcesz, żeby twój eSklep działał sprawnie i zgodnie z prawem, musisz poświęcić dużo czasu na dostrojenie działania. Lub po prostu zapłacić specjalistom, którzy to zrobią za ciebie. Samodzielnie musisz wykupić domenę, hosting i pamiętać o aktualizacji. Kwestia zapewnienia bezpieczeństwa informatycznego i prawnego należy do ciebie. Cała „technika” jest na twojej głowie i to nigdy nie jest darmowe. Zalety? Praktycznie nieograniczone możliwości rozbudowy. Indywidualny layout, zależny wyłącznie od fantazji użytkownika. Nieograniczone możliwości optymalizacji SEO. Łatwe wdrożenie analityki, co jest warunkiem koniecznym skutecznego prowadzenia kampanii Google Ads.
Nowy sklep internetowy, czy to na platformie SaaS, czy Open Source, musi dostarczać przesyłki. Ważna jest dobra i bezproblemowa integracja z kurierami. Liderem rynku jest serwis apaczka.pl, który zapewnia dostęp do 29 usług kurierskich do wyboru z listy. Jeśli to za mało, to Opiekun Klienta znajdzie indywidualne rozwiązanie.
Apaczka dostarcza bezpłatne integracje z wszystkimi poniżej wymienionymi platformami ecommerce.
Aby zintegrować sklep z Apaczka.pl musisz najpierw bez zobowiązań utworzyć konto w serwisie.
eSklep to gotowa platforma sklepowa typu Saas. Daje niezbędne narzędzia i integracje do profesjonalnej sprzedaży online. Obsługę sklepu internetowego można prowadzić z dowolnego miejsca i na dowolnym urządzeniu. eSklep to gotowe rozwiązanie, jednak z możliwością wykonania indywidualnych realizacji.
PrestaShop to popularna na świecie i w Polsce platforma Open Source. Charakteryzuje się wysoką funkcjonalnością. Podstawowy engine jest bezpłatny i w zasadzie wystarczający do rozpoczęcia sprzedaży w Sieci. Najlepszy dla małych i średnich sklepów, ale nie tylko. Z Presty korzysta na przykład Decathlon. Użytkownicy małych sklepów powinni wziąć pod uwagę, że prawdopodobnie nie będą korzystać z ogromnej ilości wbudowanych opcji, co negatywnie wpływa na wydajność. Ale mały sklep z czasem może stać się przecież duży! Warto pamiętać, że darmowych motywów jest malutko a dodatkowe funkcje są płatne. Funkcje SEO są na wysokim poziomie, jednak moduł bloga trzeba dokupić osobno.
Oryginalna wtyczka autorstwa developerów WordPressa. Pozwala łatwo i intuicyjnie dodać funkcje e-commerce do bloga lub wizytówki firmy. Jeśli myślisz o wykorzystaniu content marketingu do budowania zasięgu organicznego i promocji oferty to Woocommerce jest mocnym kandydatem. Popularność Woocommerce stale rośnie i obecnie co trzeci e-sklep na świecie oparty jest na tym engine. Łatwy w obsłudze i rozbudowie. Wiele wtyczek po polsku, jednak nie wszystkie. Integracja z systemami FK może wymagać dodatkowych nakładów.
Jeden z najpopularniejszych, darmowych silników sklepowych na świecie. Ma tyle samo zagorzałych zwolenników, co przeciwników. Ci pierwsi cenią jego skalowalność, ogromną ilość wbudowanych opcji i elastyczność konfiguracji. Ci drudzy wskazują na ogromne zapotrzebowanie na zasoby serwera, słabą wydajność i problemy z konfiguracją. My uważamy, że prawda, jak zwykle, leży po środku. Niewątpliwie nie jest to platforma dla małego, startującego dopiero sklepu. Magento wymaga dobrego dostrojenia do potrzeb e-sklepu, a takie umiejętności kosztują. Jeśli planujesz uruchomienie średniego lub dużego sklepu i masz już doświadczenie w e-handlu to warto się zainteresować Magento
Shoper jest płatną, polską platformą ecommerce. Rozwój oprogramowania w naszym kraju daje mu sporo atutów, jak na przykład zgodność z aktualnymi przepisami, wiele integracji, na przykład z Allegro, systemami FK, firmami kurierskimi, płatnościami. System jest dobrze rozwinięty i daje możliwość łatwego startu biznesu w Sieci. Platformę można bezpłatnie przetestować podczas 14 dni okresu próbnego. Im większy sklep i wyższy transfer tym wyższe opłaty. Platforma daje spore możliwości optymalizacji pod kątem SEO. Zalecany dla małych i średnich sklepów internetowych.
Pewnie, po przeczytaniu tego wpisu, masz już własne wnioski i swoich faworytów. Już z zestawienia zalet i wad platform SaaS i Open-Source widać, że to, co jest zaletą u jednych zwykle jest wadą u drugich. I odwrotnie.
Nasza rada: jeśli jesteś absolutnym nowicjuszem w e-biznesie i chcesz szybko i bezboleśnie wystartować, to wybierz którąś z płatnych platform. Pozwoli Ci to nabrać doświadczenia i, jeśli rozwiązanie z czasem okaże się niewystarczające, będziesz mieć okazję przejść na jedno z rozwiązań Open-Source.
Nie ma idealnej recepty – dlatego przed podjęciem decyzji uważnie przeanalizuj strategię i wybierz najlepsze rozwiązanie. Zawsze chętnie pomożemy. Jeśli masz pytania lub potrzebujesz więcej informacji użyj formularza poniżej, a skontaktujemy się z Tobą!
Przesyłki zagraniczne
Technologia, logistyka, know-how, customer experience. Główne obszary rozwoju w sprzedaży międzynarodowej
19 listopada 2024
Rozwijaj swój biznes w Europie razem z InPost International
15 listopada 2024
Porady
Masowe wysyłki paczek kurierskich – jak to zrobić?
8 listopada 2024
apaczka pro (11) logistyka (16) przesyłka (10) przesyłki niestandardowe (20) user experience (13) wysyłka ekspresowa (1) zwroty (4)