Szacowany czas czytania: 5 minut

Sprzedajesz do Niemiec? Koniecznie dowiedz się, co to jest rejestr LUCID i zarejestruj Firmę! Każdy przedsiębiorca, wysyłający produkty do Niemiec, jest objęty niemiecką opłatą recyklingową. Nawet jeśli wysyłasz jedną paczkę rocznie. Nie ma minimalnych progów ilościowych. Rejestrując się, uchronisz się przed wysokimi karami pieniężnymi. Na przykład za brak rejestracji grozi 100 tysięcy euro kary! Czytaj dalej i poznaj obowiązki wynikające z niemieckiej ustawy VerpackG.

Spis treści

Co to jest ustawa VerpackG i kogo dotyczy?

Ustawa VerpackG to niemiecka ustawa o opakowaniach, która weszła w życie 1 stycznia 2019 roku. Jej celem ustawy jest zwiększenie recyklingu opakowań oraz zapewnienie transparentności i kontroli nad gospodarowaniem odpadami opakowaniowymi w Niemczech.

Co ważne, ustawa VerpackG dotyczy wszystkich firm, które jako pierwsze wprowadzają produkty w opakowaniach na rynek detaliczny lub do prywatnych odbiorców. 

Co to oznacza w praktyce?

Jeśli prowadzisz polski sklep internetowy i wysyłasz nawet raz w roku towary do finalnych użytkowników w Niemczech, musisz:

  • Zarejestrować się w niemieckim rejestrze LUCID,
  • Podpisać umowę z wybraną niemiecką organizacją zajmującą się recyklingiem,
  • Sporządzać roczne raporty,
  • Wnieść należną opłatę recyklingową.

WAŻNE: Opłata produktowa wniesiona w Polsce za wysyłane towary i opakowania NIE ZWALNIA z obowiązku wniesienia opłaty recyklingowej w Niemczech!

Tutaj możesz pobrać pełny tekst VerpackG w PDF w języku niemieckim.

Co to jest LUCID?

LUCID to niemiecki, publiczny rejestr opakowań prowadzony przez Centralną Agencję Rejestru Opakowań (Zentrale Stelle Verpackungsregister, ZSVR).

Rejestracja w LUCID jest obowiązkowa i publiczna. Każdy może sprawdzić, czy dany podmiot znajduje się w systemie. Zarejestrowane firmy mają obowiązek regularnie raportować ilość i rodzaj opakowań wprowadzanych na rynek niemiecki oraz zawrzeć umowę z wybraną organizacją recyklingową (systemem dualnym). 

Brak rejestracji w LUCID grozi wysokimi karami finansowymi i zakazem sprzedaży produktów w Niemczech.

Kto musi zarejestrować się w LUCID?

W rejestrze LUCID muszą zarejestrować się wszystkie firmy, które po raz pierwszy wprowadzają na rynek niemiecki produkty w opakowaniach trafiających do konsumentów końcowych. Dotyczy to m.in. producentów, eksporterów, sklepów internetowych oraz firm wysyłkowych, które kierują towary do prywatnych odbiorców w Niemczech.

Ile kosztuje rejestracja LUCID?

Rejestracja w systemie LUCID jest całkowicie bezpłatna. Nie ponosisz żadnych opłat za sam proces rejestracji ani za uzyskanie numeru LUCID. Możesz zarejestrować się samodzielnie online na stronie Centralnego Rejestru Opakowań (ZSVR).

Należy jednak pamiętać, że oprócz rejestracji w LUCID, masz obowiązek zawarcia umowy z jedną z niemieckich organizacji recyklingowych (tzw. system dualny) i opłacenia licencji na recykling opakowań. Koszt tej licencji zależy od ilości i rodzaju wprowadzanych opakowań oraz wybranego operatora recyklingowego – te opłaty są już płatne osobno i nie są związane z samą rejestracją w LUCID.

Oto przykładowy cennik organizacji recyklingu Landbell, który otrzymaliśmy dzięki uprzejmości jednego z klientów.

Umowę z niemiecką organizacją recyklingową podpisuje się na 2 lata. Roczna opłata w Landbell to 75 EUR, przy czym w pierwszym roku 50 EUR wykorzystane jest na rozliczenie należności rocznej.

Innymi słowy, za samą licencję płacisz 100 EUR za 2 lata. Do tego opłata roczna, wyliczona według zadeklarowanej ilości opakowań i cen za frakcje.

Jak wybrać niemiecką organizację recyklingu?

Jak już wspominaliśmy, po rejestracji firmy w LUCID musisz podpisać umowę z jednym z dualnych systemów recyklingowych na terenie Niemiec. Prowadzi to do uzyskania licencji, której numer podajesz w rejestrze LUCID.

Nie ma jednolitego cennika czy stawek za recykling. Dlatego warto sprawdzić wszystkie dostępne opcje. Aktualna lista niemieckich systemów recyklingu dostępna jest niestety wyłącznie w języku niemieckim.

Jak wpisać firmę do rejestru LUCID?

Rejestracji musisz dokonać samodzielnie. Nie możesz zlecić rejestracji osobie trzeciej. Rejestracja jest bezpłatna i dostępna na stronie internetowej w języku niemieckim i angielskim. Procedura składa się z trzech etapów:

  1. Utworzenie konta
  2. Po aktywacji konta, wprowadzenie niezbędnych danych
  3. Po rejestracji zadeklarowanie ilości opakowań w danym roku

Jeśli dokonasz rejestracji w VerpackG, prawdopodobnie będziesz musiał zadeklarować planowane ilości opakowań za ten rok. Oczywiście to tylko prognoza na potrzeby systemu. Opłaty wnosisz według rzeczywistych wartości, które deklarujesz do 15 maja następnego roku.

Jakie rodzaje opakowań muszę deklarować według VerpackG?

Pamiętaj, że Ustawa nakazuje raportowanie WSZYSTKICH rodzajów opakowań, czyli:

  • jednostkowych – stosowanych w handlu detalicznym
  • zbiorczych
  • wysyłkowych – karton, koperta, folia, wypełniacz, ale też paleta, jeśli jej nie odbierasz
  • serwisowych

Sprawdź w oficjalnym katalogu (tylko w jęz. niemieckim), czy Twoje produkty podlegają VerpackG.

Rejestr LUCID i VerpackG – gdzie szukać rady i pomocy?

Pomocy najlepiej szukać w Polsko Niemieckiej Izbie Przemysłowo – Handlowej która, także bezpłatnie, doradza w sprawach związanych z rejestrem LUCID.

Dla osób dobrze znających niemiecki lub angielski polecamy oficjalną stronę Verpackungregistier.

Wysyłasz paczki do Niemiec? Wyślij je z Apaczka.pl!

Jeśli planujesz regularną lub okazjonalną sprzedaż do Niemiec, sprawdź szczegóły wysyłki międzynarodowej i skorzystaj z atrakcyjnych cen oraz wygodnych rozwiązań oferowanych przez serwis wysyłkowy Apaczka.